Bardzo wiele osób boi się wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. Często pytają się: Jak mają się przygotować? Czego mogą się spodziewać?
Najważniejszy jest pierwszy krok i decyzja o umówieniu się na spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą. Podjęcie decyzji znaczy, że czujesz, że pomoc jest Ci potrzebna i masz już odpowiednią motywację.
Nie ma powodu obawiać się wizyty u psychologa, jego reakcji czy faktu, że trzeba dzielić się z nim swoimi problemami i przeżyciami. To, czego możesz się spodziewać ze strony psychologa to życzliwego zainteresowania, spokojnego i profesjonalnego podejścia.
Wizyta trwa około 50 minut. W czasie pierwszej wizyty psycholog będzie zadawał Ci pytania, które pozwolą mu na zapoznać się z twoją osoba, a wiec co obecnie robisz (pracujesz? uczysz się?), z kim mieszkasz, jak wygląda twoja sytuacja rodzinna, przyjaciele, ważne osoby w twoim życiu. Będziecie też rozmawiać o celu Twojej wizyty, jakie masz trudności, czego oczekujesz od wizyty u psychologa.
Celem pierwszej wizyty jest ustalenie na czym polega problem z którym się zgłaszasz i czy kwalifikuje się do psychoterapii. Psychoterapia zazwyczaj jest formą leczenia zaburzeń psychicznych (depresja, nerwice, fobie, zaburzenia odżywania, zaburzenia osobowości i inne), może być wtedy stosowana wraz z farmakologią, jeśli objawy są poważne i utrudniają codzienne życie. Z drugiej strony psychoterapia nie jest jedynie leczeniem poważnych zaburzeń psychicznych, ale również możliwością rozwijania i doświadczania siebie. Może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi z bliskimi, w rodzinie, w pracy. Daje możliwość przeżywania siebie i swojego życia bardziej świadomie, rozumienia nieświadomych motywów, które kierują życiem jak również pozwala brać odpowiedzialność za siebie.
Długość trwania psychoterapii zależy od tego jakie ustalisz cele z psychoterapeutą oraz z jakimi trudnościami i problemami rozpoczynasz proces leczenia. Terapia krótkoterminowa zazwyczaj jest skoncentrowana wokół konkretnej trudności, problemu. Natomiast kiedy problem jest bardziej skomplikowany lub gdy trwał od wielu lat i potrzebujesz stałych zmian w zakresie swojego zachowania, osobowości (np. zrozumienie przyczyn w trudności utrzymania stałego związku), wtedy bardziej wskazana byłaby psychoterapia długoterminowa.
Zdarza się też tak, że nie każdy powinien korzystać z psychoterapii . Przykładowo osoby odczuwające smutek i ból po stracie bliskiej osoby, z którym nie mogą sobie poradzić. Często dla osób przeżywających żałobę bardziej wskazane byłoby skorzystanie z pomocy psychologicznej. Jest to krótsza forma pomocy obejmująca jedno lub kilka spotkań z psychologiem w trakcie których możesz spojrzeć na swój problem z innej perspektywy, uzyskać rzeczową, profesjonalną wiedzę na temat tego co Cię niepokoi, usłyszeć czy to jak obecnie myślisz i postępujesz jest dla Ciebie korzystne czy też nie.