Zazwyczaj jest tak, że to rodzice umawiają swoje dzieci na konsultacje psychologiczną. Nierzadko jednak jest tak, że starsi nastolatkowie sami kontaktują się z psychologiem. Dobrze by było aby na pierwsze spotkanie z psychologiem nastolatek przyszedł z rodzicami (zazwyczaj jest to jeden z rodziców). Podczas pierwszego spotkania ustala się problem oraz to, czy objawy z jakim zgłoszono nastolatka kwalifikują się do podjęcia terapii czy bardziej wskazana jest inna forma pomocy psychologicznej. Jeśli rodzice posiadają dokumentację dotyczącą leczenia, innych diagnoz, opinii psychologicznych, ważne, by zabrali ją na spotkanie.
Pierwsza część spotkania odbywa się wspólnie z rodzicami i nastolatkiem. Podczas początkowej rozmowy staram się dowiedzieć jaki jest problem, czy pojawiły się jakieś niepokojące objawy w życiu nastolatka, które przyczyniły się do poszukiwania pomocy psychologicznej. Nie jest łatwo otworzyć się przed osobą, którą poznało się kilkanaście minut temu. Nastolatkowie nie są wyjątkiem.
Część młodych osób, które przychodzą do gabinetu psychologa nie jest od razu gotowa do mówienia o swoich trudnościach, ujawniania swoich myśli, uczuć. Czasami jest tak, że nastolatkowie krępują się swobodnie rozmawiać przy rodzicach lub w złości na nich celowo się nie odzywają. Dlatego druga część spotkania to zazwyczaj rozmowa z nastolatkiem bez obecności rodziców. Wyjaśniam, co powiedziano mi o jego sytuacji i proszę, aby przedstawił swój punkt widzenia na problem, z którym się zgłasza (lub z którym zgłosili go rodzice).
Nastolatkowie zazwyczaj nie lubią słuchać jak rodzice opowiadają o ich dzieciństwie, więc kolejny etap spotkania to rozmowa z rodzicami bez nastolatka. Wtedy staram się dowiedzieć od rodziców więcej szczegółów na temat problemu. Rozmowa ma na celu zebranie jak najpełniejszego obrazu sytuacji dziecka, informacji na temat przebiegu jego rozwoju, jego zdrowia, trudności oraz potencjale. W tym momencie udzielam również odpowiedzi na wiele pytań, które zadają rodzice.
Zakończenie pierwszej wizyty to ponowna wspólna rozmowa psychologa z rodzicami i nastolatkiem podczas której podejmuje się decyzję, ustala się formę pomocy, częstotliwość, ewentualnie kolejne spotkanie konsultacyjne. Może wydawać się to skomplikowane, ale wszystko dzieje się na jednym spotkaniu trwającym około 50 minut.